RSS

  • Increase font size
  • Default font size
  • Zv. Ministri Dervishaj me Ambasadorin e Kuvajtit
  • Ministri Bushati në takim kortezie me ambasadorin e Egjiptit
  • Ministri Bushati në takim kortezie me ambasadorin e Maqedonisë
  • Zv.Ministri Dervishaj në takim me drejtorë të grupit të V4-ës
  • Gjatë seminarit të sotëm në MPJ

By autson autson.com

Zëvendësministri i Punëve të Jashtme, Z. Sokol Dervishaj zhvilloi sot një takim kortezie me Ambasadorin e Shtetit të Kuvajtit në Tiranë, Z. Najeeb Al Bader

E Merkure, 27 Nentor 2013

Zëvendësministri Dervishaj vlerësoi rëndësinë që ka pasur deri tani bashkëpunimi dypalësh ndërmjet Shqipërisë dhe Kuvajtit në fusha të ndryshme të zhvillimit të vendit, kryesisht infrastrukturë, hoteleri-turizëm, bujqësi etj.

Ai konfirmoi synimin e Qeverisë shqiptare për të thelluar bashkëpunimin ekzistues në dobi të shfrytëzimit të potencialit që ofrojnë marrëdhëniet e miqësisë ndërmjet dy vendeve, duke nënvizuar rëndësinë që ka promovimi i Shqipërisë në Kuvajt.   


Lexo më shumë...

Ministri i Punëve të Jashtme, z. Ditmir Bushati në takim kortezie me ambasadorin e Republikes Arabe të Egjiptit

E Hene, 25 Nentor 2013

Ministri i Punëve të Jashtme, z. Ditmir Bushati, priti sot në një takim kortezie Ambasadorin e Republikës Arabe të Egjiptit në Tiranë, z. Ahmed Hassan Abdellah.

Ambasadori, pasi e uroi Ministrin Bushati për marrjen e detyrës së re, shprehu angazhimin e palës egjiptiane për intensifikimin e mëtejshëm të marrëdhënieve dypalëshe, në të gjitha fushat me interes reciprok.


Lexo më shumë...

Ministri i Punëve të Jashtme, z. Ditmir Bushati në takim kortezie me Ambasadorin e Republikës së Maqedonisë

E Hene, 25 Nentor 2013

Ministri i Punëve të Jashtme, zoti Ditmir Bushati, priti sot në një takim kortezie Ambasadorin e Republikës së Maqedonisë në Shqipëri, zotin Stojan Karajanov.

Gjatë bisedës u evidentua fryma e miqësisë mes dy vendeve, të cilat pas disa ditësh shënojnë 20 vjetorin e vendosjes së marrëdhënieve diplomatike dypalëshe.


Lexo më shumë...

Ministria e Punëve të Jashtme përshëndet marrëveshjen e datës 24 nëntor të arritur në Gjenevë ndërmjet grupit negociator P5+1 dhe Iranit

E Hene, 25 Nentor 2013

Ministria e Punëve të Jashtme përshëndet marrëveshjen e datës 24 nëntor të arritur në Gjenevë ndërmjet grupit negociator P5+1 (Kina, Franca, Gjermania, Rusia, Britania e Madhe dhe SHBA) dhe autoriteteve iraniane, për programin bërthamor iranian.


Lexo më shumë...

Zv.Ministri i Punëve të Jashtme, z. Sokol Dervishaj takohet me Drejtorët Politikë të Ministrive të Punëve të Jashtme të Grupit të Vishegradit

E Hene, 25 Nentor 2013

Sot, zv.Ministri i Punëve të Jashtme, z. Sokol Dervishaj, priti në një takim delegacionin e përbërë nga Drejtorët Politikë të Ministrive të Punëve të Jashtme të Grupit të Vishegradit (Hungari, Poloni, Republika Çeke, Sllovaki).

Z. Dervishaj, pasi falënderoi përfaqësuesit nga vendet e Grupit të Vishegradit (V4) për mbështetjen që i japin Shqipërisë në rrugën drejt Bashkimit Evropian, bëri një prezantim të shkurtër të masave që ka ndërmarrë Shqipëria për marrjen e statusit të vendit kandidat në...


Lexo më shumë...
ARKIVI I LAJMEVE
CALL FOR APPLICATIONS FOR AN ADVANCED TRAINING PROGRAMME for a Young Journalist to be seconded by a News Agency Shtyp Shpërndaje me Postë Elektronike
E Merkure, 13 Nentor 2013

In the context of the establishment of the ANSA New Europe Portal the CEI will award one (non taxable) fellowship of €1.500,00 per month for the duration of seven months, renewable for another seven months, for a young journalist from a CEI country.

 

GENERAL REQUIREMENTS

 

The selected candidate will join the Secretariat of the Central European Initiative (CEI) in Trieste. On the basis of his/her curriculum and professional experience, he/she will cooperate with the CEI staff and ANSA staff in Trieste for the initial phase of operation of the ANSA New Europe Portal and its development. He/She will also carry out tasks linked to communication and information as well as other CEI activities in the field of media.

DESCRIPTION OF DUTIES

- Elaboration of any material useful for publication in the Portal, including statements from institutional/high ranking representatives of CEI member countries, as well as ad hoc interviews with Ministers, prominent civil society leaders and other stakeholders, high-level representatives of Academia, Science and Technology and Industry;

- Liaising with the ANSA Office in Trieste;

- Liaising with news agencies and media of CEI Member States;

- Drafting press releases, organising press conferences and preparing material for the CEI website under the supervision of the CEI Senior Officer in charge of media and communication;

- Assistance in the organisation of CEI meetings and events including: preparation and distribution of documents and background material for the media; follow-up activities, such as website updating, press

clipping and updating of media mailing list;

- Communication activities related to the implementation of EU-funded projects.

EVALUATION CRITERIA

Main qualifications

- Employed at a News Agency of a CEI Member State: priority will be given to candidates from non EU

countries;

- Up to 35 years of age;

- Excellent knowledge of English and good knowledge of Italian, both spoken and written;

- Proficiency in using Microsoft Office applications, including Word, PowerPoint and Excel.

Other Assets

- Knowledge of another CEI Member State language;

- Knowledge of the CEI mission;

- Experience in interacting with public bodies and EU or National Institutions.

SKILLS

- Good self-organisation towards meeting deadlines;

- Good team worker in an international context;

- Attitude towards working independently under the supervision of the Officer in charge;

- Able to interact with top-level management at corporate and public level;

- Strong personal commitment to achieving goals.

TYPE AND TERMS OF CONTRACT

Fellowship of €1.500,00 per month (non taxable) for the duration of seven months, renewable for another seven months.

Expected starting date: January 2014

To apply for the post, please send your CV (Europass format) including permission of the Personal Data

Protection Code (Italian Legislative Decree n° 196/2003, June 2003), a motivation letter, two referral letters and a letter of authorisation for the secondment to Kjo Adresë e Postës Elektronike është e mbrojtur nga reklamat e pa dëshirueshme.Ju duhet JavaScript e instaluar për ta lexuar .

The application documents are to be sent to the above-mentioned e-mail address at the latest by 15 November 2013, mentioning in the subject “Advanced Training Programme Application”.

Applications received after the expiry date or through different channels will not be eligible.

SELECTION PROCESS

The selection procedure will be in compliance with that provided for the implementation of EC co-funded

projects. Shortlisted candidates will be contacted for an interview at the CEI premises in Trieste between 11-22 December 2013. Rejected candidates will not receive any notification.

The evaluation – on the basis of competitive merit – will be concluded and successful candidates will be

informed before the end of December.

 

..................ARKIVI I LAJMEVE...... Apr   May 2021   Jun

SMTWTFS
   1
  2  3  4  5  6  7  8
  9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031 
Julianna Willis Technology
Posta Elektronike