RSS

  • Increase font size
  • Default font size
  • Zv. Ministri Dervishaj me Ambasadorin e Kuvajtit
  • Ministri Bushati në takim kortezie me ambasadorin e Egjiptit
  • Ministri Bushati në takim kortezie me ambasadorin e Maqedonisë
  • Zv.Ministri Dervishaj në takim me drejtorë të grupit të V4-ës
  • Gjatë seminarit të sotëm në MPJ

By autson autson.com

Zëvendësministri i Punëve të Jashtme, Z. Sokol Dervishaj zhvilloi sot një takim kortezie me Ambasadorin e Shtetit të Kuvajtit në Tiranë, Z. Najeeb Al Bader

E Merkure, 27 Nentor 2013

Zëvendësministri Dervishaj vlerësoi rëndësinë që ka pasur deri tani bashkëpunimi dypalësh ndërmjet Shqipërisë dhe Kuvajtit në fusha të ndryshme të zhvillimit të vendit, kryesisht infrastrukturë, hoteleri-turizëm, bujqësi etj.

Ai konfirmoi synimin e Qeverisë shqiptare për të thelluar bashkëpunimin ekzistues në dobi të shfrytëzimit të potencialit që ofrojnë marrëdhëniet e miqësisë ndërmjet dy vendeve, duke nënvizuar rëndësinë që ka promovimi i Shqipërisë në Kuvajt.   


Lexo më shumë...

Ministri i Punëve të Jashtme, z. Ditmir Bushati në takim kortezie me ambasadorin e Republikes Arabe të Egjiptit

E Hene, 25 Nentor 2013

Ministri i Punëve të Jashtme, z. Ditmir Bushati, priti sot në një takim kortezie Ambasadorin e Republikës Arabe të Egjiptit në Tiranë, z. Ahmed Hassan Abdellah.

Ambasadori, pasi e uroi Ministrin Bushati për marrjen e detyrës së re, shprehu angazhimin e palës egjiptiane për intensifikimin e mëtejshëm të marrëdhënieve dypalëshe, në të gjitha fushat me interes reciprok.


Lexo më shumë...

Ministri i Punëve të Jashtme, z. Ditmir Bushati në takim kortezie me Ambasadorin e Republikës së Maqedonisë

E Hene, 25 Nentor 2013

Ministri i Punëve të Jashtme, zoti Ditmir Bushati, priti sot në një takim kortezie Ambasadorin e Republikës së Maqedonisë në Shqipëri, zotin Stojan Karajanov.

Gjatë bisedës u evidentua fryma e miqësisë mes dy vendeve, të cilat pas disa ditësh shënojnë 20 vjetorin e vendosjes së marrëdhënieve diplomatike dypalëshe.


Lexo më shumë...

Ministria e Punëve të Jashtme përshëndet marrëveshjen e datës 24 nëntor të arritur në Gjenevë ndërmjet grupit negociator P5+1 dhe Iranit

E Hene, 25 Nentor 2013

Ministria e Punëve të Jashtme përshëndet marrëveshjen e datës 24 nëntor të arritur në Gjenevë ndërmjet grupit negociator P5+1 (Kina, Franca, Gjermania, Rusia, Britania e Madhe dhe SHBA) dhe autoriteteve iraniane, për programin bërthamor iranian.


Lexo më shumë...

Zv.Ministri i Punëve të Jashtme, z. Sokol Dervishaj takohet me Drejtorët Politikë të Ministrive të Punëve të Jashtme të Grupit të Vishegradit

E Hene, 25 Nentor 2013

Sot, zv.Ministri i Punëve të Jashtme, z. Sokol Dervishaj, priti në një takim delegacionin e përbërë nga Drejtorët Politikë të Ministrive të Punëve të Jashtme të Grupit të Vishegradit (Hungari, Poloni, Republika Çeke, Sllovaki).

Z. Dervishaj, pasi falënderoi përfaqësuesit nga vendet e Grupit të Vishegradit (V4) për mbështetjen që i japin Shqipërisë në rrugën drejt Bashkimit Evropian, bëri një prezantim të shkurtër të masave që ka ndërmarrë Shqipëria për marrjen e statusit të vendit kandidat në...


Lexo më shumë...
ARKIVI I LAJMEVE
Ministri i Punëve të Jashtme, z. Ditmir Bushati në takim me përfaqësues të Shërbimit te Jashtëm Evropian dhe ambasadorin e Bashkimit Evropian në Shqipëri, z. Ettore Sequi Shtyp Shpërndaje me Postë Elektronike
E Hene, 25 Nentor 2013

Sot, Ministri i Punëve të Jashtme, z. Ditmir Bushati priti në një takim Shefin e Njësisë për Ballkanin Perëndimor në Shërbimin e Jashtëm Europian (EEAS), z. Jonas Jonsson  dhe z. Terkel Petersen, eksperti për Shqipërinë në EEAS, si dhe ambasadorin e Bashkimit Evropian në Shqipëri, z. Ettore Sequi.

Gjatë takimit, Ministri Bushati shprehu vlerësimin për rolin e Shërbimit të Jashtëm të Bashkimit Europian në rajonin tonë.

Duke u ndalur tek vendi ynë, Ministri Bushati vuri në dukje se Komisioni Europian në datë 16 tetor rekomandoi statusin e vendit kandidat për Shqipërinë, pasi vlerësoi progresin e bërë nga Shqipëria në plotësimin e përparësive kyçe të evidentuara nga Këshilli i dhjetorit të vitit të kaluar.Gjithashtu, Ministri Bushati evidentoi rezultatet më të fundit të arritura nga Shqipëria, në kuadër të luftës kundër krimit të organizuar dhe korrupsionit. 

 

Përfaqësuesit e Shërbimit të Jashtëm Europian shprehën vlerësim për rolin konstruktiv të Shqipërisë në rajon. Ata vlerësuan gjithashtu progresin e bërë nga Shqipëria në përmbushjen e kritereve të kërkuara në funksion të marrjes së statusit të vendit kandidat. Në këtë kuadër, të dy palët shprehën besimin se Dialogu i Nivelit të Lartë për Përparësitë Kyçe Shqipëri/BE do t’i shërbejë avancimit të mëtejshëm të Shqipërisë në rrugën e integrimit evropian.

Në vijim, Ministri Bushati dhe përfaqësuesit e Shërbimit të Jashtëm Evropian shkëmbyen mendime mbi zhvillimet më të fundit në Ballkanin Perëndimor.

 

..................ARKIVI I LAJMEVE...... Apr   May 2021   Jun

SMTWTFS
   1
  2  3  4  5  6  7  8
  9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031 
Julianna Willis Technology
Posta Elektronike