RSS

  • Increase font size
  • Default font size
100 Vjetori i Pavarësisë
Pritje në Shën Petërburg me rastin e 100 vjetorit të Pavarësisë dhe përurimit zyrtar të Konsullit të Nderit Shtyp Shpërndaje me Postë Elektronike
E Enjte, 27 Dhjetor 2012

Ambasadori i RSH ne FR, z. Sokol Gjoka, i mbeshtetur nga stafi i tij si dhe nga Konsulli i Nderit te Shqiperise ne qytetin e Sh. Peterburgut dhe rajonin e Leningradit, z. Aleksander Novik, dha, me dt. 24 dhjetor, nje pritje ne qyetin e Sh. Peterburgut me rastin e 100 vjetorit te shpalljes se Pavaresise se Shqiperise dhe inagurimit zyrtar te Konsullit te Nderit te Shqiperise ne kete qytet.

Per te mare pjese ne kete pritje te rendesishem per Shqiperine ne qytetin e dyte me te madh te Rusise, me vlera te vecanta historike, kulturore, arsimore etj., kishin ardhur perfaqesues te larte te pushtetit vendor te Sh. Peterburgut, te Ministrise se Puneve te Jashtme, shqiptare me banim ne Peterburg, njerez te artit, cultures, shkences, arsimit, studente ruse qe mesojne gjuhen shqipe si dhe nje numer albanologesh te njohur ruse. Ne pritjen e organizuar ne Pallatin e “Miqesise se Popujve” te qytetit te Peterburgut erdhen per te marre pjese edhe perfaqesues te zyrave konsullore qe veprojne ne kete qytet, afersisht 60 syresh.

Lexo më shumë...
 
Aktivitete me rastin e 100 vjetorit të pavarësisë në Budapest Shtyp Shpërndaje me Postë Elektronike
E Marte, 11 Dhjetor 2012

Në kuadrin e 100-vjetorit të pavarësisë Ambasada e Republikës së Shqipërisë  në Budapest zhvilloi disa aktivitete, të cilat kulmuan me mbrëmjen festive më datën 4 dhjetor 2012.

Aktivitetet gjatë javës së pavarësisë filluan me  ceremoninë  përkujtimore në nderim të viktimave të diktaturës komuniste. Ambasada e Republikës së Shqipërisë organizoi këtë aktivitet  në bashkëpunim me  “Gloria Victis Foundation”. Në Memorialin në nderim të  100 milionë viktimave të  komunizmit u vendos  pllaka përkujtimore me mbishkrimin ” Në kujtim të viktimave shqiptare  të diktaturës komuniste.

Lexo më shumë...
 
Vendoset në Budapest pllakë përkujtimore në nderim të viktimave të komunizmit Shtyp Shpërndaje me Postë Elektronike
E Hene, 10 Dhjetor 2012

Në kuadrin e 100-vjetorit të pavarësisë Ambasada e Republikës së Shqipërisë në Budapest, në bashkëpunim me “Gloria Victis Foundation” organizuan një ceremoni përkujtimore në nderim të viktimave të diktaturës komuniste.

“Gloria Victis Foundation” në Budapest ka ngritur në lagjen Comoro një Memorial në nderim të  100 milionë viktimave të  komunizmit, memorial ky unik në botë. Ky Memorial është ndërtuar në tetor 2006, me rastin   50 vjetorit të  revolucionit hungarez të vitit 1956.

Lexo më shumë...
 
Konferencë mbi Shqipërinë më 4 dhjetor në Akademinë Diplomatike të Vjenës Shtyp Shpërndaje me Postë Elektronike
E Hene, 10 Dhjetor 2012

Ju vëmë në dijeni, se më datë 4 dhjetor 2012, Ambasada e RSH-së në Vjenë në bashkëpunim me Akademinë Austriake për Paqe, ka organizuar në ambientet e Akademisë Diplomatike të Vjenës një konferencë (programi bashkëlidhur) me titull “100vjetori i Themelimit të Shtetit Shqiptar”. Në konferencë mbajtën fjalë Ambasadori i RSH-së në Austri, Dr. Vili Minarolli, këshilltari i Ambasadës, z. Egin Ceka, drejtori i Austrian Peace Academy, z. Günther Rozenits, si dhe filozofi austriak Eduard Habsburg-Lothringen. Në aktivitet morën pjesë zyrtarë të lartë të Ministrisë federale për çështje evropiane dhe ndërkombëtare të Austrisë, mes tyre edhe drejtoresha e seksionit për Ballkanin Perëndimor, Ambasadore Heidemarie Gührer; përfaqësues të trupit diplomatik të akredituar në Austri, mes tyre edhe Ambasadori i Kosovës në Austri, z. Dr. Sabri Kiqmari; anëtarë të shquar të komunitetit shqiptar në Austri, përfaqësues të mediave dhe të institucioneve publike dhe shkencore austriake etj.

Lexo më shumë...
 
KONFERENCE SHKENCORE NE MOSKE KUSHTUAR 100 VJETORIT TE SHPALLJES SE PAVARESISE SE SHQIPERISE DHE NDIKIMIT TE SAJ NE ZHVILLIMET BALLKANIKE Shtyp Shpërndaje me Postë Elektronike
E Premte, 07 Dhjetor 2012

Me iniciative te Institutit te Sllavistikes te Akademise se Shkencave te Federates Ruse dhe me mbeshtetje te Ambasades se RSH ne FR u zhvillua me dt. 4 dhjetor, ne ambientet e ketij Instituti ne Moske, nje konference shkencore me teme: “Pavaresia e Shqiperise ne konteksin mbareballkanik”. Ne kete konference shkencore ishte i pranishem Drejtori i Institutit te Sllavistikes, Konstandin Vladimirovic Nikoforov, studiuesi i njohur rus i historise shqiptare te afro 6 dekadave te fundit, Grigori Arsh, si dhe punonjes te tjere shkencore ruse. Nga pala shqiptare moren pjese studiues nga Shqiperia, Kosova, Nen Kryetari i Akademise se Shkencave te RSH, Akademik Muzafer Korkuti, etj. Punimet e kesaj konference i ndoqi edhe Ambasadori i RSH ne FR, z. Sokol Gjoka.

Lexo më shumë...
 
More Articles...


Posta Elektronike